Narzędzia i osprzęt Systemy wiercenia z rurowaniem (overburden drilling systems)

wiercenie z jednoczesnym rurowaniem

Katalog:

Wiercenie z pojedynczą i podwójną głowicą PL

Wiercenie z głowicą podwójną ENG

Wiercenie z głowicą pojedynczą ENG

Opis:

Podwójna głowica:

Wiercenie z jednoczesnym rurowaniem i zastosowaniem podwójnej głowicy obrotowej, ze względu na szeroką gamę oferowanych możliwości, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wiercenia z rurami okładzinowymi. Dolna głowica służy do napędzenia rur okładzinowych (zazwyczaj z lewym gwintem), natomiast górna głowica (może być ona wyposażona w udar) napędza przewód wewnętrzny (zazwyczaj z prawym gwintem). Zastosowanie podwójnej głowicy pozwala na przeciwbieżną pracę obydwu głowic: rury okładzinowe kręcą się w lewo, a przewód wiertniczy w prawo – dzięki temu zapewniamy skuteczne wynoszenie zwiercin z dna otworu na powierzchnię oraz najlepsze zachowanie kierunku wiercenia. System wiercenia z podwójną głowicą ma możliwość wzajemnej regulacji położenia obydwu głowic i pozwala na wysunięcie bądź schowanie do rur okładzinowych przewodu wewnętrznego w zależności od warunków gruntowych.

Schemat budowy przewodu wiertniczego dla podwójnej głowicy

Pojedyncza głowica:

Istnieje możliwość wiercenia z jednoczesnym rurowaniem przy zastosowaniu pojedynczej głowicy. W tym przypadku rury okładzinowe i przewód wiertniczy napędzane są tą samą głowicą, a sprzęgnięcie rur realizowane jest łącznikiem pośrednim. Systemy typu ODEX, SYMETRIX, BAJONET, itp. różnią się sposobem sprzęgnięcia rur.

Zasadniczo wiercenie z jednoczesnym rurowaniem polega na zastosowaniu dedykowanego łącznika, który napędza jednocześnie przewód wiertniczy, jak i rury okładzinowe – najczęściej łączniki te mocowane są bezpośrednio pod głowicą wiercącą (np. BAJONET). W systemach typu ODEX i SYMETRIX, dedykowany łącznik znajduje się w otworze i jest integralną częścią narzędzia wiertniczego lub znajduje się zaraz za nim i podczas wiercenia „ciągnie” za sobą rury okładzinowe.

Schemat budowy przewodu wiertniczego dla pojedynczej głowicy

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku dostarczamy Państwu wszystkie niezbędne elementy obydwu systemów:

  • rury okładzinowe
  • rury płuczkowe / przewód wiertniczy
  • łączniki do napędzania rur, łączniki pośrednie
  • narzędzia wiertnicze