GEOD

Faq

A+ A-

Najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na pytania:

Co to są pale śrubowe?

Pale śrubowe jest to beziniekcyjny system kotew, mikropali i gwoździ gruntowych służących do stabilizacji, wzmacniania istniejącego podłoża a także posadowienia nowych budynków. Beziniekcyjny oznacza, iż do wykonywania mikropali/kotew/gwoździ nie jest potrzebny zaczyn cementowy. Dzięki temu pale te uzyskują zdolność do przenoszenia obciążeń zaraz po zakończeniu instalacji.

Jak pogrąża/instaluje się pale śrubowe?

Pale śrubowe instalujemy wkręcając je w grunt. Do wkręcania wykorzystywana jest wysoko-momentowa głowica obrotowa o niskiej liczbie obrotów na minutę (RPM). Dzięki temu podczas pogrążania pali śrubowych nie występuje praktycznie żaden urobek gruntu przez co nie ma potrzeby wywożenia z placu budowy urobku. Podczas pogrążania pali śrubowych mamy możliwość śledzenia na bieżąco przyrostu momentu obrotowego dzięki czemu wg prostego równania empirycznego możemy na bieżaco śledzić przyrost nośności w zależności od głębokości.

Jak wygląda ochrona antykorozyjna pali śrubowych?

Wszystkie elementy systemu CHANCE są cynkowane ogniowo zgodnie z norma ASTM A153. Cynkowanie to pozwala na odpowiednie zabezpieczenie stali przed korozją. Wg opracowań wydanych m.in. przez Uniwersytet Kolorado średnia żywotność pali śrubowych w gruntach o bardzo dużej agresywności korozyjnej wynosi minimum 40 lat (wartość średnia podawana jest na 200 lat).

Jakie są podstawowe rodzaje gwintów?

Najczęściej spotykanym standardem gwintów w wiertnictwie jest standard API. W tym standardzie możemy rozróżnić trzy rodzaje przelotu: wąski Reg (WP), szeroki  FH (SP), oraz jednakowy IF (JP). Większy przelot w zwornikach zapobiega wytwarzaniu ciśnienia, oraz pozwala na szybszy przepływ płuczki. Ponadto zworniki o jednakowym IF i szerokim FH przelocie posiadają większy skok gwintu dzięki czemu podczas pracy nie „ścinają” się tak mocno co zwiększa ich żywotność oraz pozwala na szybsze wykonywanie operacji wyciągania (łatwiejsze rozkręcanie rur).

Jakie są podstawowe rodzaje świdrów?

Ze względu na rodzaj wiercenia można wyróżnić wiele typów świdrów jednak w wierceniu obrotowym na płuczkę do podstawowych zaliczamy: świdry gryzowe, świdry trójpiórowe, świdry nożowe. Świdry gryzowe możemy podzielić według dwóch kryteriów: rodzaj zębów oraz uszczelnienie łożysk. Ze względu na rodzaj zębów wyróżniamy zęby stalowe frezowane i zęby z węglika spiekanego. Kolejnym kryterium jest długość zębów. Im ząb jest krótszy tym do twardszych skał powinien być stosowany. W zakresie rodzaju łożysk w świdrach gryzowych głównym podziałem jest podział na łożyska uszczelnione (kryte) oraz nie uszczelnione.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej